- Loyal
- 7232C
7232C Bearing | Loyal
| 7232C interchange NTN 7232C | |
| 7232C cross reference NTN 7232C | |
| 7232C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7232C |
| D | 290,000 mm |
| d | 160,000 mm |
| B | 48,000 mm |
| C | 48,000 mm |
| Size (mm) | 160x290x48 |
| Width (mm) | 48,000 |
| Bearing number | 7232C |
| Bore Diameter (mm) | 160,000 |
| Outer Diameter (mm) | 290,000 |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



7232C PDF download