- Loyal
- 7232C
7232C Bearing | Loyal
| 7232C interchange KOYO 7232C | |
| 7232C cross reference KOYO 7232C | |
| 7232C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7232C |
| D | 290 mm |
| d | 160 mm |
| B | 48 mm |
| C | 48 mm |
| a | 54.1 mm |
| Weight | 12.1 Kg |
| r min. | 3 mm |
| Da max. | 276 mm |
| ra max. | 2.5 mm |
| r1 min. | 1.1 mm |
| da min. | 174 mm |
| Size (mm) | 160x290x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 7232C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



7232C PDF download