- Loyal
- 7232 CDB
7232 CDB Bearing | Loyal
| 7232 CDB interchange ISO 7232 CDB | |
| 7232 CDB cross reference ISO 7232 CDB | |
| 7232 CDB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7232 CDB |
| D | 290 mm |
| d | 160 mm |
| a | 108,3 mm |
| B1 | 96 mm |
| Size (mm) | 160x290x96 |
| Width (mm) | 96 |
| Bearing number | 7232 CDB |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



7232 CDB PDF download