- Loyal
- 7232 C-UX
7232 C-UX Bearing | Loyal
| 7232 C-UX interchange Loyal 7232 C-UX | |
| 7232 C-UX cross reference Loyal 7232 C-UX | |
| 7232 C-UX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7232 C-UX |
| D | 290 mm |
| d | 160 mm |
| a | 12,3 mm |
| B1 | 96 mm |
| Weight | 30,98 Kg |
| Size (mm) | 160x290x96 |
| Width (mm) | 96 |
| Bearing number | 7232 C-UX |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 465 kN |
| Basic static load rating (C0) | 665 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



7232 C-UX PDF download