- Loyal
- BR5595
BR5595 Bearing | Loyal
| BR5595 interchange KBC BR5595 | |
| BR5595 cross reference KBC BR5595 | |
| BR5595 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BR5595 |
| D | 95 mm |
| d | 55 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| r | 0.3 mm |
| Weight | 0.43 Kg |
| Size (mm) | 55x95x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | BR5595 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 95 |
| Basic dynamic load rating (C) | 39 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,2 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



BR5595 PDF download