- Loyal
- BR2872DD
BR2872DD Bearing | Loyal
| BR2872DD interchange KBC BR2872DD | |
| BR2872DD cross reference KBC BR2872DD | |
| BR2872DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BR2872DD |
| D | 72 mm |
| d | 28 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r | 0.3 mm |
| Weight | 0.374 Kg |
| Size (mm) | 28x72x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | BR2872DD |
| Bore Diameter (mm) | 28 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16,9 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



BR2872DD PDF download