- Loyal
- BR2870DD
BR2870DD Bearing | Loyal
| BR2870DD interchange KBC BR2870DD | |
| BR2870DD cross reference KBC BR2870DD | |
| BR2870DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BR2870DD |
| D | 70 mm |
| d | 28 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r | 0.3 mm |
| Weight | 0.34 Kg |
| Size (mm) | 28x70x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | BR2870DD |
| Bore Diameter (mm) | 28 |
| Outer Diameter (mm) | 70 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,7 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



BR2870DD PDF download