- Loyal
- BR2865DD
BR2865DD Bearing | Loyal
| BR2865DD interchange KBC BR2865DD | |
| BR2865DD cross reference KBC BR2865DD | |
| BR2865DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BR2865DD |
| D | 65 mm |
| d | 28 mm |
| B | 19 mm |
| C | 19 mm |
| r | 2 mm |
| Weight | 0.256 Kg |
| Size (mm) | 28x65x19 |
| Width (mm) | 19 |
| Bearing number | BR2865DD |
| Bore Diameter (mm) | 28 |
| Outer Diameter (mm) | 65 |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13,8 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



BR2865DD PDF download