- Loyal
- BR2049DD
BR2049DD Bearing | Loyal
| BR2049DD interchange KBC BR2049DD | |
| BR2049DD cross reference KBC BR2049DD | |
| BR2049DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BR2049DD |
| D | 49 mm |
| d | 20 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| r | 0.3 mm |
| Weight | 0.13 Kg |
| Size (mm) | 20x49x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | BR2049DD |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 49 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,15 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



BR2049DD PDF download