- Loyal
- 7240 CTBP4
7240 CTBP4 Bearing | Loyal
| 7240 CTBP4 interchange Loyal 7240 CTBP4 | |
| 7240 CTBP4 cross reference Loyal 7240 CTBP4 | |
| 7240 CTBP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7240 CTBP4 |
| D | 360 mm |
| d | 200 mm |
| C | 58 mm |
| B1 | 58 mm |
| Weight | 24,4 Kg |
| Size (mm) | 200x360x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | 7240 CTBP4 |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 325 kN |
| Basic static load rating (C0) | 440 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



7240 CTBP4 PDF download