- Loyal
- 7240 CDF
7240 CDF Bearing | Loyal
| 7240 CDF interchange ISO 7240 CDF | |
| 7240 CDF cross reference ISO 7240 CDF | |
| 7240 CDF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7240 CDF |
| D | 360 mm |
| d | 200 mm |
| a | 17 mm |
| B1 | 116 mm |
| Size (mm) | 200x360x116 |
| Width (mm) | 116 |
| Bearing number | 7240 CDF |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



7240 CDF PDF download