- Loyal
- 7230WN MBR
7230WN MBR Bearing | Loyal
| 7230WN MBR interchange Timken 7230WN MBR | |
| 7230WN MBR cross reference Timken 7230WN MBR | |
| 7230WN MBR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7230WN MBR |
| D | 270 mm |
| d | 150 mm |
| B | 45 mm |
| C | 45 mm |
| Weight | 11,731 Kg |
| Size (mm) | 150x270x45 |
| Width (mm) | 45 |
| Bearing number | 7230WN MBR |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 270 |
| Basic dynamic load rating (C) | 248 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



7230WN MBR PDF download