  • CRB35/110
CRB35/110 Bearing | Loyal
CRB35/110 interchange INA CRB35/110
CRB35/110 cross reference INA CRB35/110
CRB35/110 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: CRB35/110
CR72/110 / Designation of rubber interliner
d 35 mm
D 112,3 mm
m 0,56 kg / Weight
C 30 mm
Bore 1.378 Inch | 35 Millimeter
Category Insert Bearings Cylindrical OD
Snap Ring No
Size (mm) 35x112.3x44.4
Seal Type Double Lip Contact
Inventory 0.0
Width (mm) 44,4
D1 120 mm
Product Group B00308
C1 5 mm
S2 15 mm
B1 39 mm
B2 44,4 mm
Cg 1500 N / Rubber ring: load carrying capacity
Cr 27500 N / Dynamic load rating (radial)
Inch - Metric Metric
D2 64 mm
Relubricatable No
Other Features Single Row | With Set Screw | With Inter Liner | Corrotect Coating | Metric
Bearing number CRB35/110
C0r 15300 N / Static load rating (radial)
Rolling Element Ball Bearing
Mounting Method Eccentric Collar
Outside Diameter 4.421 Inch | 112.3 Millimeter
Long Description 35MM Bore; Narrow Inner Ring; 19MM Outer Race Width; 112.3MM Outside Diameter; Eccentric Collar; Ball Bearing; 38.9MM Length Thru Bore; Not Relubricatable; Double Lip Contact Seal; No Snap Ring
Length Thru Bore 1.531 Inch | 38.9 Millimeter
Outer Race Width 0.748 Inch | 19 Millimeter
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Weight / Kilogram 0.635
d3 max 51 mm