- Loyal
- 49176/49368
49176/49368 Bearing | Loyal
| 49176/49368 interchange Timken 49176/49368 | |
| 49176/49368 cross reference Timken 49176/49368 | |
| 49176/49368 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 49176/49368 |
| D | 93,662 mm |
| d | 44,45 mm |
| T | 31,75 mm |
| B | 31,75 mm |
| C | 25,4 mm |
| R | 0,8 mm |
| r | 3,3 mm |
| Size (mm) | 44.45x93.662x31.75 |
| Width (mm) | 31,75 |
| Bearing number | 49176/49368 |
| Bore Diameter (mm) | 44,45 |
| Outer Diameter (mm) | 93,662 |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



49176/49368 PDF download