- Loyal
- 7222CDT
7222CDT Bearing | Loyal
| 7222CDT interchange CYSD 7222CDT | |
| 7222CDT cross reference CYSD 7222CDT | |
| 7222CDT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7222CDT |
| D | 200 mm |
| d | 110 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| 2B | 76 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 8,58 Kg |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 7222CDT |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 286 kN |
| Basic static load rating (C0) | 320 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



7222CDT PDF download