- Loyal
- 7222CDT
7222CDT Bearing | Loyal
| 7222CDT interchange NACHI 7222CDT | |
| 7222CDT cross reference NACHI 7222CDT | |
| 7222CDT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7222CDT |
| C | 38 mm |
| d | 110 mm |
| B | 38 mm |
| D | 200 mm |
| r1 | 1.1 mm |
| 2B | 76 mm |
| a - | 1.0 mm |
| Width | 38 mm |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 4.62 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 1.1 mm |
| da min. | 122 mm |
| Da max. | 193 mm |
| ra (max) | 2 mm |
| da1 (min) | 122 mm |
| Bore Size | 110 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ra1 (max) | 1 mm |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| da2 (min) | 122 mm |
| Da2 (max) | 193 mm |
| Da1 (max) | 188 mm |
| Width (mm) | 38 |
| Configuration | Duplex |
| Bearing number | 7222CDT |
| Angle (α) | 15 ° |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Static Load Rating | 315,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Dynamic Load Rating | 277,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Limiting Speed - Oil | 5,700 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4,200 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 4200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 277 kN |
| Basic static load rating (C0) | 315 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



7222CDT PDF download