- Loyal
- 6224
6224 Bearing | Loyal
| 6224 interchange ZEN 6224 | |
| 6224 cross reference ZEN 6224 | |
| 6224 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6224 |
| D | 215 mm |
| d | 120 mm |
| B | 40 mm |
| C | 40 mm |
| Weight | 5,15 Kg |
| Size (mm) | 120x215x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | 6224 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Basic dynamic load rating (C) | 111,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 99 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



6224 PDF download