- Loyal
- YSP 209-111 SB-2F
YSP 209-111 SB-2F Bearing | Loyal
| YSP 209-111 SB-2F interchange SKF YSP 209-111 SB-2F | |
| YSP 209-111 SB-2F cross reference SKF YSP 209-111 SB-2F | |
| YSP 209-111 SB-2F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YSP 209-111 SB-2F |
| D | 85 mm |
| d | 42.862 mm |
| C | 22 mm |
| Size (mm) | 85x42.862x44 |
| Width (mm) | 44 |
| Mass bearing | 0.7 kg |
| B1 | 44.2 mm |
| s1 | 26.5 mm |
| d2 | 67 mm |
| s1 | 26.7 mm |
| d2 | 67 mm |
| d1 | 56.8 mm |
| B1 | 44 mm |
| Limiting speed | 4300 r/min |
| Bearing number | YSP 209-111 SB-2F |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 42,862 |
| d1 ≈ | 56.8 mm |
| Mass complete bearing | 0.7 kg |
| Thread - G2 | M6 |
| Basic dynamic load rating C | 33.2 kN |
| Limiting speed1) | 4300 r/min |
| Basic dynamic load rating - C | 33.2 kN |
| Thread grub screw G2 | M6 |
| Calculation factor f0 | 14 |
| Fatigue load limit Pu | 0.915 kN |
| Calculation factor - f0 | 14 |
| Fatigue load limit - Pu | 0.915 kN |
| Hexagonal key size for grub screw N | 3.05 mm |
| Hexagonal key size for grub screw - H | 3 mm |
| Basic static load rating C0 | 21.6 kN |
| Basic static load rating - C0 | 21.6 kN |
| Recommended tightening torque for grub screw | 7.4 N·m |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



YSP 209-111 SB-2F PDF download