- Loyal
- 7222B
7222B Bearing | Loyal
| 7222B interchange FBJ 7222B | |
| 7222B cross reference FBJ 7222B | |
| 7222B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7222B |
| D | 200 mm |
| d | 120 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| Weight | 4,6 Kg |
| Size (mm) | 120x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 7222B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 163000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 153000 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



7222B PDF download