- Loyal
- 7222-B-TVP
7222-B-TVP Bearing | Loyal
| 7222-B-TVP interchange FAG 7222-B-TVP | |
| 7222-B-TVP cross reference FAG 7222-B-TVP | |
| 7222-B-TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7222-B-TVP |
| D | 200 mm |
| d | 110 mm |
| B | 38 mm |
| a | 84 mm |
| m | 4,44 kg / Weight |
| α | 40 ° / Angle |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| d1 | 144,9 mm |
| nB | 3950 1/min / Reference speed |
| nG | 3950 1/min / Limiting speed |
| D1 | 165,7 mm |
| Cr | 167000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 154000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 7222-B-TVP |
| Cur | 8300 N |
| rmin | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| r1 min | 1,1 mm |
| da min | 122 mm |
| Db max | 193 mm |
| Da max | 188 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



7222-B-TVP PDF download