- Loyal
- 483/472-B
483/472-B Bearing | Loyal
| 483/472-B interchange Timken 483/472-B | |
| 483/472-B cross reference Timken 483/472-B | |
| 483/472-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 483/472-B |
| D | 120 mm |
| d | 63,5 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 24,237 mm |
| R | 3,5 mm |
| T1 | 11,095 mm |
| Size (mm) | 63.5x120x29.007 |
| Width (mm) | 29,007 |
| Bearing number | 483/472-B |
| Bore Diameter (mm) | 63,5 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



483/472-B PDF download