- Loyal
- 483/472
483/472 Bearing | Loyal
| 483/472 interchange FBJ 483/472 | |
| 483/472 cross reference FBJ 483/472 | |
| 483/472 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 483/472 |
| D | 120 mm |
| d | 63,5 mm |
| T | 29,794 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 24,237 mm |
| Weight | 1,48 Kg |
| Size (mm) | 63.5x120x29.794 |
| Width (mm) | 29,794 |
| Bearing number | 483/472 |
| Bore Diameter (mm) | 63,5 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 128 kN |
| Basic static load rating (C0) | 177 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



483/472 PDF download