- Loyal
- 6222-2Z
6222-2Z Bearing | Loyal
| 6222-2Z interchange FAG 6222-2Z | |
| 6222-2Z cross reference FAG 6222-2Z | |
| 6222-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6222-2Z |
| m | 4,8 kg / Weight |
| d | 110 mm |
| D | 200 mm |
| B | 38 mm |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| d1 | 138 mm |
| nB | 4500 1/min / Reference speed |
| nG | 3800 1/min / Limiting speed |
| D2 | 177,2 mm |
| Cr | 153000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 117000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6222-2Z |
| Cur | 6300 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| da min | 122 mm |
| Da max | 188 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6222-2Z PDF download