- Loyal
- 7305-B-JP
7305-B-JP Bearing | Loyal
| 7305-B-JP interchange FAG 7305-B-JP | |
| 7305-B-JP cross reference FAG 7305-B-JP | |
| 7305-B-JP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305-B-JP |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| a | 27 mm |
| m | 0,242 kg / Weight |
| α | 40 ° / Angle |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| d1 | 39,5 mm |
| nB | 9800 1/min / Reference speed |
| nG | 14300 1/min / Limiting speed |
| D1 | 48,1 mm |
| Cr | 28000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 16100 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 7305-B-JP |
| Cur | 1080 N |
| rmin | 1,1 mm |
| ra max | 1 mm |
| r1 min | 0,6 mm |
| da min | 32 mm |
| Db max | 57,8 mm |
| Da max | 55 mm |
| ra1 max | 0,6 mm |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



7305-B-JP PDF download