- Loyal
- 7305 BECBPH
7305 BECBPH Bearing | Loyal
| 7305 BECBPH interchange SKF 7305 BECBPH | |
| 7305 BECBPH cross reference SKF 7305 BECBPH | |
| 7305 BECBPH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305 BECBPH |
| a | 26.8 mm |
| d | 25 mm |
| D | 62 mm |
| B | 17 mm |
| Size (mm) | 62x25x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Mass bearing | 0.23 kg |
| d1 | 39.65 mm |
| d2 | 32.38 mm |
| D1 | 48.25 mm |
| Limiting speed | 15000 r/min |
| Bearing number | 7305 BECBPH |
| Reference speed | 15000 r/min |
| da min. | 32 mm |
| Da max. | 55 mm |
| Db max. | 57.8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 62 |
| ra max. | 1 mm |
| rb max. | 0.6 mm |
| Outer Diameter (mm) | 25 |
| r3,4 min. | 0.6 mm |
| r1,2 min. | 1.1 mm |
| Calculation factor A | 0.00391 |
| Calculation factor e | 1.14 |
| Calculation factor X | 0.57 |
| rb - max. | 0.6 mm |
| ra - max. | 1 mm |
| Db - max. | 57.8 mm |
| Da - max. | 55 mm |
| da - min. | 32 mm |
| D1 ≈ | 48.25 mm |
| d1 ≈ | 39.75 mm |
| d2 ≈ | 32.38 mm |
| r1,2 - min. | 1.1 mm |
| r3,4 - min. | 0.6 mm |
| Calculation factor - X | 0.35 |
| Calculation factor - e | 1.14 |
| Basic dynamic load rating C | 26.5 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 26.5 kN |
| Calculation factor kr | 0.1 |
| Calculation factor Y0 | 0.52 |
| Calculation factor Y2 | 0.93 |
| Calculation factor Y1 | 0.55 |
| Fatigue load limit Pu | 0.655 kN |
| Calculation factor - Y0 | 0.26 |
| Calculation factor - Y1 | |
| Calculation factor - ka | 1.6 |
| Calculation factor - kr | 0.1 |
| Calculation factor - Y2 | 0.57 |
| Fatigue load limit - Pu | 0.655 kN |
| Basic static load rating C0 | 15.3 kN |
| Basic static load rating - C0 | 15.3 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



7305 BECBPH PDF download