- Loyal
- 7305 B-UX
7305 B-UX Bearing | Loyal
| 7305 B-UX interchange Loyal 7305 B-UX | |
| 7305 B-UX cross reference Loyal 7305 B-UX | |
| 7305 B-UX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305 B-UX |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| a | 19,5 mm |
| B1 | 34 mm |
| Weight | 0,496 Kg |
| Size (mm) | 25x62x34 |
| Width (mm) | 34 |
| Bearing number | 7305 B-UX |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 37,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,6 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



7305 B-UX PDF download