- Loyal
- 7305 B-UO
7305 B-UO Bearing | Loyal
| 7305 B-UO interchange Loyal 7305 B-UO | |
| 7305 B-UO cross reference Loyal 7305 B-UO | |
| 7305 B-UO Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305 B-UO |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| a | 53,5 mm |
| B1 | 34 mm |
| Weight | 0,496 Kg |
| Size (mm) | 25x62x34 |
| Width (mm) | 34 |
| Bearing number | 7305 B-UO |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 37,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,6 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



7305 B-UO PDF download