- Loyal
- 7305 B
7305 B Bearing | Loyal
| 7305 B interchange NSK 7305 B | |
| 7305 B cross reference NSK 7305 B | |
| 7305 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305 B |
| a | 26,7 mm |
| d | 25 mm |
| D | 62 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| Weight | 0,241 Kg |
| r min. | 1,1 mm |
| Da max. | 55 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| da min. | 32 mm |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305 B |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 24,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14,6 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



7305 B PDF download