- Loyal
- 7305 A
7305 A Bearing | Loyal
| 7305 A interchange Loyal 7305 A | |
| 7305 A cross reference Loyal 7305 A | |
| 7305 A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305 A |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| a | 21,1 mm |
| Weight | 0,248 Kg |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305 A |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 14000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 24,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14,4 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



7305 A PDF download