  • NJ2234-E-M1 + HJ2234-E
NJ2234-E-M1 + HJ2234-E Bearing | Loyal
NJ2234-E-M1 + HJ2234-E interchange FAG NJ2234-E-M1 + HJ2234-E
NJ2234-E-M1 + HJ2234-E cross reference FAG NJ2234-E-M1 + HJ2234-E
NJ2234-E-M1 + HJ2234-E Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: NJ2234-E-M1 + HJ2234-E
m 29,8 kg / Weight
F 205 mm
E 281 mm
d 170 mm
D 310 mm
B 86 mm
s 7,2 mm / Axial displacement facility from central position
Size (mm) 170x310x86
Width (mm) 86
Cr 1130000 N / Dynamic load rating (radial)
m1 1,78 kg
B2 24 mm
d1 219 mm
D1 269,9 mm
B1 12 mm
nG 3300 1/min / Limiting speed
nB 1500 1/min / Reference speed
C0r 1400000 N / Static load rating (radial)
Bearing number NJ2234-E-M1 + HJ2234-E
Cur 213000 N / Fatigue limit load, radial
rmin 4 mm
ra max 3 mm
r1 min 4 mm
da min 187 mm
da max 204 mm
Da max 293 mm
dc min 223 mm