  • NJ2234-E-M1
NJ2234-E-M1 Bearing | Loyal
NJ2234-E-M1 interchange FAG NJ2234-E-M1
NJ2234-E-M1 cross reference FAG NJ2234-E-M1
NJ2234-E-M1 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: NJ2234-E-M1
s 7,2 mm / Axial displacement facility from central position
d 170 mm
D 310 mm
B 86 mm
m 29,8 kg / Weight
F 205 mm
Size (mm) 170x310x86
Width (mm) 86
nB 1500 1/min / Reference speed
nG 3300 1/min / Limiting speed
D1 269,9 mm
d1 219 mm
Cr 1130000 N / Dynamic load rating (radial)
Bearing number NJ2234-E-M1
C0r 1400000 N / Static load rating (radial)
Cur 213000 N
rmin 4 mm
ra max 3 mm
r1 min 4 mm
dc min 223 mm
da max 204 mm
Da max 293 mm
da min 187 mm