- Loyal
- NJ2232EM
NJ2232EM Bearing | Loyal
| NJ2232EM interchange NSK NJ2232EM | |
| NJ2232EM cross reference NSK NJ2232EM | |
| NJ2232EM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2232EM |
| r | 3 |
| D | 290 mm |
| C | 80 mm |
| S | 3,3 mm |
| B | 80 mm |
| d | 160 mm |
| Fw | 193 mm |
| Z_ | 18 |
| r1 | 3 |
| da | 173 |
| C0 | 1190 |
| ra | 2.5 |
| rb | 2.5 |
| B_ | 80 |
| D_ | 290 |
| DA_ | 34 |
| DE_ | 261 |
| DI_ | 193 |
| yobi | NJ2232EM |
| mass | 24.7 |
| SDM_ | 227 |
| KBRG | 4155 |
| SBRG | 22 |
| db min | 173 mm |
| C_conv | 810000 |
| Db max | 277 mm |
| r min. | 3 mm |
| ALPHA_ | 0 |
| LangID | 1 |
| dd min | 210 |
| dc min | 197 |
| Weight | 24,5 Kg |
| db max | 188 |
| da min. | 173 mm |
| D_a max | 277 |
| r1 min. | 3 mm |
| rb max. | 2,5 mm |
| TSR rpm | 2400 |
| Da max. | 277 mm |
| GRS rpm | 1900 |
| Oil rpm | 2400 |
| ra max. | 2,5 mm |
| hidYobi | NJ2232EM |
| db max. | 188 mm |
| hidTable | ecat_NSCLDR |
| Macha rpm | 3600 |
| Size (mm) | 160x290x80 |
| Prod_Type3 | CRB_SR_NJ |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | NJ2232EM |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1900 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 1190 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 810 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NJ2232EM PDF download