- Loyal
- NJ2232E
NJ2232E Bearing | Loyal
| NJ2232E interchange NTN NJ2232E | |
| NJ2232E cross reference NTN NJ2232E | |
| NJ2232E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2232E |
| B | 80 mm |
| J | 206,6 mm |
| d | 160 mm |
| D | 290 mm |
| C | 80 mm |
| Fw | 193 mm |
| Weight | 25,1 Kg |
| r min. | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 160x290x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | NJ2232E |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1 900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 810 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1 190 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NJ2232E PDF download