- Loyal
- 7221CTRSU
7221CTRSU Bearing | Loyal
| 7221CTRSU interchange NSK 7221CTRSU | |
| 7221CTRSU cross reference NSK 7221CTRSU | |
| 7221CTRSU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7221CTRSU |
| a | 37,7 mm |
| d | 105 mm |
| D | 190 mm |
| B | 36 mm |
| C | 36 mm |
| D1 | 178 mm |
| D2 | 183 mm |
| d1 | 117 mm |
| Weight | 3,777 Kg |
| r min. | 2,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 105x190x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | 7221CTRSU |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 162 000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 143 000 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



7221CTRSU PDF download