- Loyal
- 7221C
7221C Bearing | Loyal
| 7221C interchange CYSD 7221C | |
| 7221C cross reference CYSD 7221C | |
| 7221C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7221C |
| D | 190 mm |
| d | 105 mm |
| B | 36 mm |
| C | 36 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 3,66 Kg |
| Size (mm) | 105x190x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | 7221C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 162 kN |
| Basic static load rating (C0) | 143 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



7221C PDF download