- Loyal
- YSP 207-104 SB-2F
YSP 207-104 SB-2F Bearing | Loyal
| YSP 207-104 SB-2F interchange SKF YSP 207-104 SB-2F | |
| YSP 207-104 SB-2F cross reference SKF YSP 207-104 SB-2F | |
| YSP 207-104 SB-2F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YSP 207-104 SB-2F |
| D | 72 mm |
| d | 31.75 mm |
| C | 19 mm |
| Size (mm) | 72x31.75x39.5 |
| Width (mm) | 39,5 |
| Mass bearing | 0.52 kg |
| d2 | 57 mm |
| B1 | 39.5 mm |
| d1 | 46.1 mm |
| B1 | 39.7 mm |
| s1 | 24.3 mm |
| s1 | 24.5 mm |
| d2 | 57 mm |
| Limiting speed | 5300 r/min |
| Bearing number | YSP 207-104 SB-2F |
| Bore Diameter (mm) | 72 |
| Outer Diameter (mm) | 31,75 |
| Mass complete bearing | 0.5 kg |
| d1 ≈ | 46.1 mm |
| Thread - G2 | M6 |
| Basic dynamic load rating C | 25.5 kN |
| Limiting speed1) | 5300 r/min |
| Basic dynamic load rating - C | 25.5 kN |
| Thread grub screw G2 | M6 |
| Calculation factor f0 | 14 |
| Fatigue load limit Pu | 0.655 kN |
| Calculation factor - f0 | 14 |
| Fatigue load limit - Pu | 0.655 kN |
| Hexagonal key size for grub screw N | 3.05 mm |
| Hexagonal key size for grub screw - H | 3 mm |
| Basic static load rating C0 | 15.3 kN |
| Basic static load rating - C0 | 15.3 kN |
| Recommended tightening torque for grub screw | 7.4 N·m |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



YSP 207-104 SB-2F PDF download