- Loyal
- NJ2232 E
NJ2232 E Bearing | Loyal
| NJ2232 E interchange Loyal NJ2232 E | |
| NJ2232 E cross reference Loyal NJ2232 E | |
| NJ2232 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2232 E |
| d | 160 mm |
| D | 290 mm |
| B | 80 mm |
| C | 80 mm |
| Fw | 193 mm |
| Weight | 24,22 Kg |
| Size (mm) | 160x290x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | NJ2232 E |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 809 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1190 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NJ2232 E PDF download