- Loyal
- NJ2232
NJ2232 Bearing | Loyal
| NJ2232 interchange CYSD NJ2232 | |
| NJ2232 cross reference CYSD NJ2232 | |
| NJ2232 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2232 |
| d | 160 mm |
| D | 290 mm |
| B | 80 mm |
| C | 80 mm |
| Fw | 193 mm |
| Weight | 25 Kg |
| Size (mm) | 160x290x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | NJ2232 |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 898 kN |
| Basic static load rating (C0) | 590 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NJ2232 PDF download