- Loyal
- NJ2232
NJ2232 Bearing | Loyal
| NJ2232 interchange NTN NJ2232 | |
| NJ2232 cross reference NTN NJ2232 | |
| NJ2232 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJ2232 |
| B | 80 mm |
| J | 207 mm |
| d | 160 mm |
| D | 290 mm |
| C | 80 mm |
| Fw | 195 mm |
| Weight | 22 Kg |
| r min. | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 160x290x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | NJ2232 |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 630 kN |
| Basic static load rating (C0) | 940 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



NJ2232 PDF download