- Loyal
- YSP 207 SB-2F
YSP 207 SB-2F Bearing | Loyal
| YSP 207 SB-2F interchange SKF YSP 207 SB-2F | |
| YSP 207 SB-2F cross reference SKF YSP 207 SB-2F | |
| YSP 207 SB-2F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YSP 207 SB-2F |
| D | 72 mm |
| d | 35 mm |
| C | 19 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 72x35x39.5 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 39,5 |
| Mass bearing | 0.45 kg |
| s1 | 24.5 mm |
| d2 | 57 mm |
| B1 | 39.5 mm |
| d1 | 46.1 mm |
| d2 | 57 mm |
| s1 | 24.3 mm |
| B1 | 39.7 mm |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | YSP 207 SB-2F |
| Limiting speed | 5300 r/min |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| Bore Diameter (mm) | 72 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| d1 ≈ | 46.1 mm |
| Mass complete bearing | 0.45 kg |
| Thread - G2 | M6 |
| Basic dynamic load rating C | 25.5 kN |
| Limiting speed1) | 5300 r/min |
| Basic dynamic load rating - C | 25.5 kN |
| Thread grub screw G2 | M6 |
| Calculation factor f0 | 14 |
| Fatigue load limit Pu | 0.655 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 0.655 kN |
| Calculation factor - f0 | 14 |
| Hexagonal key size for grub screw N | 3.05 mm |
| Hexagonal key size for grub screw - H | 3 mm |
| Basic static load rating C0 | 15.3 kN |
| Basic static load rating - C0 | 15.3 kN |
| Recommended tightening torque for grub screw | 7.4 N·m |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



YSP 207 SB-2F PDF download