- Loyal
- 482/472D+X3S-482
482/472D+X3S-482 Bearing | Loyal
| 482/472D+X3S-482 interchange Timken 482/472D+X3S-482 | |
| 482/472D+X3S-482 cross reference Timken 482/472D+X3S-482 | |
| 482/472D+X3S-482 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 482/472D+X3S-482 |
| D | 120 mm |
| d | 69,85 mm |
| T | 65,09 mm |
| C | 53,975 mm |
| R | 3,5 mm |
| r | 0,8 mm |
| Size (mm) | 69.85x120x65.09 |
| Width (mm) | 65,09 |
| Bearing number | 482/472D+X3S-482 |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



482/472D+X3S-482 PDF download