- Loyal
- 482/472A
482/472A Bearing | Loyal
| 482/472A interchange FBJ 482/472A | |
| 482/472A cross reference FBJ 482/472A | |
| 482/472A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 482/472A |
| D | 120 mm |
| d | 69,85 mm |
| T | 29,002 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 23,444 mm |
| Weight | 1,3 Kg |
| Size (mm) | 69.85x120x29.002 |
| Width (mm) | 29,002 |
| Bearing number | 482/472A |
| Bore Diameter (mm) | 69,85 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 128 kN |
| Basic static load rating (C0) | 177 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



482/472A PDF download