- Loyal
- 7305WN
7305WN Bearing | Loyal
| 7305WN interchange Timken 7305WN | |
| 7305WN cross reference Timken 7305WN | |
| 7305WN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305WN |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| Weight | 0,241 Kg |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305WN |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,5 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7305WN PDF download