- Loyal
- 7305DT
7305DT Bearing | Loyal
| 7305DT interchange NACHI 7305DT | |
| 7305DT cross reference NACHI 7305DT | |
| 7305DT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305DT |
| D | 62 mm |
| a | 4.1 mm |
| C | 17 mm |
| B | 17 mm |
| d | 25 mm |
| r1 | 0.6 mm |
| 2B | 34 mm |
| Width | 17 mm |
| r min. | 1.1 mm |
| Weight | 0.245 Kg |
| ra max. | 0.6 mm |
| r1 min. | 0.6 mm |
| da min. | 30 mm |
| Da max. | 57 mm |
| ra (max) | 1 mm |
| da1 (min) | 32 mm |
| Bore Size | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ra1 (max) | 0.6 mm |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| da2 (min) | 30 mm |
| Da2 (max) | 57 mm |
| Da1 (max) | 55 mm |
| Width (mm) | 17 |
| Configuration | Duplex |
| Bearing number | 7305DT |
| Angle (α) | 30 ° |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Static Load Rating | 31,500 N |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Dynamic Load Rating | 43,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Limiting Speed - Oil | 11,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8,500 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 8500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 43 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31,5 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



7305DT PDF download