- Loyal
- 7305DB
7305DB Bearing | Loyal
| 7305DB interchange NTN 7305DB | |
| 7305DB cross reference NTN 7305DB | |
| 7305DB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305DB |
| a | 21 mm |
| d | 25 mm |
| D | 62 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| 2B | 34 mm |
| Weight | 0,46 Kg |
| Db max | 57,5 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| da min. | 32 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| ra1 max. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305DB |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 43 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31,5 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



7305DB PDF download