- Loyal
- 7305CGD2/GNP4
7305CGD2/GNP4 Bearing | Loyal
| 7305CGD2/GNP4 interchange NTN 7305CGD2/GNP4 | |
| 7305CGD2/GNP4 cross reference NTN 7305CGD2/GNP4 | |
| 7305CGD2/GNP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305CGD2/GNP4 |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| duplex type: | Universal Flush Ground |
| closure type: | Open |
| Bearing number | 7305CGD2/GNP4 |
| cage material: | Nylon |
| fillet radius: | 1.1 mm |
| contact angle: | 15 ° |
| overall width: | 34 mm |
| bore diameter: | 25 mm |
| finish/coating: | Uncoated |
| Angle (α) | 15 ° |
| outside diameter: | 62 mm |
| precision rating: | ISO Class 4 |
| inner ring width: | 17 mm |
| outer ring width: | 17 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| maximum rpm (oil): | 20000 rpm |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| maximum rpm (grease): | 15000 rpm |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| radial static load capacity: | 30500 N |
| radial dynamic load capacity: | 43000 N |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



7305CGD2/GNP4 PDF download