- Loyal
- YSP 206-103 SB-2F
YSP 206-103 SB-2F Bearing | Loyal
| YSP 206-103 SB-2F interchange SKF YSP 206-103 SB-2F | |
| YSP 206-103 SB-2F cross reference SKF YSP 206-103 SB-2F | |
| YSP 206-103 SB-2F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YSP 206-103 SB-2F |
| D | 62 mm |
| d | 30.162 mm |
| C | 18 mm |
| Size (mm) | 62x30.162x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Mass bearing | 0.3 kg |
| d2 | 48 mm |
| B1 | 37 mm |
| d1 | 39.7 mm |
| B1 | 37.2 mm |
| s1 | 23 mm |
| s1 | 23.2 mm |
| d2 | 48 mm |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| Bearing number | YSP 206-103 SB-2F |
| Bore Diameter (mm) | 62 |
| Outer Diameter (mm) | 30,162 |
| Mass complete bearing | 0.3 kg |
| d1 ≈ | 39.7 mm |
| Thread - G2 | M5 |
| Basic dynamic load rating C | 19.5 kN |
| Limiting speed1) | 6300 r/min |
| Basic dynamic load rating - C | 19.5 kN |
| Thread grub screw G2 | M5 |
| Calculation factor f0 | 14 |
| Fatigue load limit Pu | 0.475 kN |
| Calculation factor - f0 | 14 |
| Fatigue load limit - Pu | 0.475 kN |
| Hexagonal key size for grub screw N | 2.54 mm |
| Hexagonal key size for grub screw - H | 2.5 mm |
| Basic static load rating C0 | 11.2 kN |
| Basic static load rating - C0 | 11.2 kN |
| Recommended tightening torque for grub screw | 4.2 N·m |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



YSP 206-103 SB-2F PDF download