- Loyal
- 7305C
7305C Bearing | Loyal
| 7305C interchange NACHI 7305C | |
| 7305C cross reference NACHI 7305C | |
| 7305C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305C |
| a | -3.4 mm |
| d | 25 mm |
| D | 62 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| r1 | 0.6 mm |
| a - | 3.4 mm |
| Width | 17 mm |
| Weight | 0.245 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 55 mm |
| da min. | 32 mm |
| r1 min. | 0.6 mm |
| ra (max) | 1 mm |
| Da1 (max) | 55 mm |
| Da2 (max) | 57 mm |
| da2 (min) | 32 mm |
| da1 (min) | 32 mm |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Bore Size | 25 mm |
| ra1 (max) | 0.6 mm |
| Width (mm) | 17 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 7305C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Static Load Rating | 15,500 N |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Dynamic Load Rating | 26,600 N |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Limiting Speed - Oil | 25,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 18,000 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 18000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 15,5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,6 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



7305C PDF download