- Loyal
- 7305BG
7305BG Bearing | Loyal
| 7305BG interchange NTN 7305BG | |
| 7305BG cross reference NTN 7305BG | |
| 7305BG Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305BG |
| B | 17,000 mm |
| a | 27 mm |
| C | 17,000 mm |
| d | 25,000 mm |
| D | 62,000 mm |
| Noun | Bearing |
| Mass | 0.23 kg |
| Bore | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| Width | 0.669 Inch | 17 Millimeter |
| ra max | 1 mm |
| Db max | 57.5 mm |
| Da max | 55 mm |
| db min | 29.5 mm |
| da min | 32 mm |
| UNSPSC | 31171531 |
| rs min | 1.1 mm |
| series: | 73B |
| r1s min | 0.6 mm |
| weight: | 0.236 kg |
| r1a max | 0.6 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 17,000 |
| Nlim (oil) | 15,000 rpm |
| Flush Ground | Yes |
| maximum rpm: | 17000 rpm |
| Weight / LBS | 0.522 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Nlim (grease) | 11,000 rpm |
| Product Group | B00308 |
| closure type: | Open |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing number | 7305BG |
| Keyword String | Angular Contact |
| bore diameter: | 25 mm |
| cage material: | Steel |
| contact angle: | 40 ° |
| fillet radius: | 1.1 mm |
| overall width: | 17 mm |
| finish/coating: | Uncoated |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Static load, C0 | 14.6 kN |
| Dynamic load, C | 24.4 kN |
| Contact angle α | 40 ° |
| Long Description | 25MM Bore; 62MM Outside Diameter; 17MM Width; Open; Yes Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring |
| Outside Diameter | 2.441 Inch | 62 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Manufacturer Name | NTN |
| outer ring width: | 17 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| outside diameter: | 62 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| Weight / Kilogram | 0.236 |
| Bore Diameter (mm) | 25,000 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 62,000 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| internal clearance: | C0 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Mounting Arrangement | Universal |
| row type & fill slot: | Single-Row Non-Fill Slot |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Radial clearance class | CN |
| Fatigue limit load, Cu | 0.66 kN |
| Number of Rows of Balls | Single Row |
| Manufacturer Item Number | 7305BG |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| radial static load capacity: | 14600 N |
| radial dynamic load capacity: | 24400 N |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.4 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 4.42 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 6.58 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 3.77 Hz |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



7305BG PDF download