- Loyal
- 7305BDF
7305BDF Bearing | Loyal
| 7305BDF interchange CYSD 7305BDF | |
| 7305BDF cross reference CYSD 7305BDF | |
| 7305BDF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305BDF |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| 2B | 34 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,468 Kg |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305BDF |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 39,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29,3 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



7305BDF PDF download